Kremacje
Kremacje stają się w Polsce coraz bardziej popularnym sposobem pochówku zmarłych. Wybór formy pogrzebu ma wpływ na jego koszty. Kremowanie zwłok jest tańszą możliwością chowania zmarłego. W przypadku podjęcia decyzji o skremowaniu zwłok, uprawnione osoby bliskie zmarłego udzielają zakładowi pogrzebowemu zezwolenia na kremację. W art. 10 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych znajduje się katalog osób najbliższych, którym przysługuje prawo pochowania zwłok:
-
- małżonek,
- krewni zstępni,
- krewni wstępni,
- krewni z linii bocznej do 4 stopnia pokrewieństwa,
- powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.
Prawo pochowania zwłok mają również osoby, które dobrowolnie zobowiążą się do tego. Na uzyskanym od Państwa zezwoleniu poświadczamy wiarygodność zawartej w nim treści co do wybranego sposobu pochówku. Dokument ten jesteśmy zobowiązani przedstawić w krematorium.
Jak przebiega proces spopielenia ciała?
Spopielenie ciała polega na spaleniu szczątków osoby zmarłej. Kremacja zwłok poprzedzona jest przygotowaniem ciała zmarłego jak do tradycyjnego pochówku. Wybieracie Państwo ubranie dla zmarłego, trumnę oraz urnę, w której spoczną szczątki. Nasz zakład pogrzebowy zajmuje się kompleksowym przygotowaniem ciała do spopielenia. Do kremacji zazwyczaj stosuje się trumny z surowego drewna lub tektury. Spopielone szczątki umieszcza się w urnie, a rodzinie zmarłego przekazuje się świadectwo kremacji. Kolejny etap ceremonii pogrzebowej ma miejsce na cmentarzu, gdzie następuje złożenie urny ze szczątkami w grobie lub kolumbarium.