Jak wygląda pogrzeb świecki?
- Szczegóły
Śmierć osoby bliskiej bez względu na to, czy łączyły nas z nią więzy pokrewieństwa, czy relacje przyjacielskie bądź jedynie nieco luźniejsza znajomość lub kontakty zawodowe zawsze jest dużym przeżyciem. Niezależnie od wyznawanego światopoglądu, w większości przypadków przy okazji organizacji pogrzebu staramy się, by odbywająca się ceremonia miała godną oprawę i stanowiła hołd oddany pamięci zmarłego. W przypadku osób religijnych pochówkowi towarzyszy zwykle kapłan odprawiający przewidziane nabożeństwo i odprowadzający trumnę lub urnę do grobu. Zachowanie podniosłego ceremoniału jest możliwe również wtedy, gdy uroczystość ma mieć charakter świecki. Przekonajmy się, jakie są możliwości w takim przypadku.
Co trzeba wiedzieć o pochówku świeckim?
Pochówek świecki zakłada brak akcentów religijnych, nie wyklucza jednak przeprowadzenia ceremonii będącej wyrazem szacunku dla zmarłego i stanowiącej sposób oddania czci jego pamięci. W zależności od sytuacji, w uroczystościach tego rodzaju mogą przewodniczyć krewni zmarłego lub jego przyjaciele, a także osoby zawodowo zajmujące się obsługą pogrzebów, określane jako Mistrzowie Ceremonii. Przebieg pogrzebu na ogół jest zbliżony i obejmuje spotkanie w sali pożegnań połączone z mową będącą wspomnieniem osoby, która odeszła, przypomnieniem jej dokonań i zasług czy ważnych momentów z jej życia. Zdarza się, że głos zabiera większe grono osób, dzielące się swoimi odczuciami lub przemyśleniami. Krótka mowa towarzyszy również złożeniu do grobu trumny lub urny.
Jak zorganizować pogrzeb świecki?
W organizacji pogrzebu o charakterze świeckim może pomóc zakład pogrzebowy. Zadba on zarówno o odpowiednie funeralia, jak i wybraną przez rodzinę lub przyjaciół oprawę ceremonii, jeżeli chodzi o wieńce i kwiaty czy dekorację Sali Pożegnań, a także muzyków. Ułatwi również nawiązanie kontaktu z Mistrzem Ceremonii, który poprowadzi uroczystość.